hobbiran
11 بهمن 1401 - 21:36

سازش درنای ماده بلژیکی با درنای سیبری در مازندران/ رقص و آواز ‌خوبی بین دو پرنده انجام شد

با رعایت همه ضوابط زیست محیطی و سازش پرنده درنای ماده بلژیکی با درنای سیبری در محیطی آرام دو پرنده با رقص و آواز خاص با یکدیگر آشنا شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مدیرکل محیط زیست مازندران اظهار داشت: بعد از 5 روز نگهداری درنای ماده که از بلژیک به ایران منتقل شد این پرنده در سازه‌ای که برای نگهداری تعبیه شده بود قرار داشت و رفتار درنای ماده به صورت شبانه‌روزی و لحظه‌ای مورد پایش قرار گرفت.

کاویان با بیان اینکه در 5 روز گذشته رفتار درنای امید در تالاب و در مجاورت سازه  هم مورد پایش و ارزیابی دقیق قرار گرفت خاطرنشان کرد: در این چند روز فاصله دو پرنده بهم نزدیک و نزدیک‌تر شدند و به دلیل شرایط مناسب و با حفظ پروتکل‌ها و با خرد‌جمعی محیط زیست استان و شهرستان و با پیگیری دفتر حیات وحش در سازمان و مکاتبات روزانه با بلژیک انجام شد در ساعت 7 صبح امروز دو پرنده به هم نزدیک شدند.

وی تصریح کرد: به دلیل شرایط مناسب رهاسازی در حال حاضر در بهترین وضعیت سازشی دو پرنده امید و درنای ماده بلژیکی قرار دارند و زمانی که درنای امید روبه‌روی درنای ماده قرار گرفت رهاسازی تدریجی انجام شد و بعد از 5 دقیقه درنای ماده خود را به درنای امید نزدیک کرد و پس از 10 دقیقه رقص و آواز معارفه خوبی بین دو پرنده انجام شد و امیدواریم ذات طبیعی دوپرنده و محیط نقش خود را انجام دهد و شاهد رفتارهای طبیعی دو پرنده باشیم و تا زمان باقی مانده یک ماهه تا مهاجرت دو پرنده و تقویت ماهیچه‌های پروازی شاهد پرواز آن‌ها باشیم.

مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: در فاصله 100 متری از هم دو پرنده مشغول تغذیه هستند.

وی با اشاره به دغدغه علاقمندان محیط زیست تاکید کرد:از همه مجموعه محیط زیست که این چند روز در محل زیستگاه دو پرنده حضور داشتند قدردانی می کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1011266